Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 269 918 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zdjęcia w galeriach.


Opowiadania dziadka o powstaniu styczniowym.

środa, 31 stycznia 2007 14:45

„Mój dziadek Wincenty Rożnowski dzierżawił majątek Janki pow. Borysowskiego gub. Mińskiej, do którego często mnie zabierał jako wnuka, w okresie mojego  wieku od sześciu do dwunastu lat. Rodzice  moi mieszkali   w miasteczku Dokszyce o dwa kilometry od majątku Janki. Majątek Janki obszarem był  dużym, dookoła niego rozpościerał  się wspaniały  duży las,  którym ogrom było jagód, grzybów i orzechów laskowych. Będąc u dziadków często chodziłem z innymi po grzyby, jagody, orzechy. Moją pasją było  zbieranie  borowików, których każdorazowo nazbierałem najwięcej od innych. Dziadkowie z tego byli bardzo zadowoleni. W nagrodę od  dziadka  dostawałem orzechy laskowe, a od babci kawałki cukru. Dziadka bardzo lubiłem, bowiem dziadek opowiadał mnie różne bajki oraz jako powstaniec z roku 1863 opowiadał wieczorami lub  w dni świąteczne pod rozłożystą lipą o  walkach jakie powstańcy toczyli  z carskimi wojskami. Według tych opowiadań dziadek należał do oddziału partyzantów operujących w obszarze puszczy Hołubickiej, która graniczyła

z  gub.Witebską koło m.Kublicz i  z gub.Mińską koło m. Berezyna. W miasteczkach tych stacjonowały oddziały wojsk carskich, walczących z powstańcami. Jak  wynikało   z opowiadań dziadka oddziały powstańcze były gorzej uzbrojone od   wojsk carskich. Powstańcy posiadali strzelby myśliwskie, pistolety oraz kosy osadzone storcem na  drewnianych  drążkach, które  służyły za bagnety. Kawaleria powstańców była  uzbrojona  w różnorodne szable, pistolety i lance. Wojska rosyjskie posiadały jednolite karabiny  z  bagnetami oraz armaty polowe. Oficerowie carscy posiadali pistolety

i rewolwery. W  walkach staczanych  wręcz powstańcy odnosili  zwycięstwo, gdyż kosy były  dłuższe od rosyjskich bagnetów. Natomiast w walkach na odległość Rosjanie górowali, bowiem karabiny ich i armaty na  dłuższą odległość dosięgały powstańców.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (2) | dodaj komentarz

Słowo wstępne autora pamiętnika.

wtorek, 30 stycznia 2007 22:23

"W tysiąc dziewiećset sześćdziesiątym roku rozpocząłem pisać   wspomnienia z moich przeżyć od najmłodszych lat dzieciństwa sięgające pamięcią oraz opisywać  dzieje z opowiadań mojego dziadka, matki i innych osób. W pisaniu pamiętnika będę miał trudności, bowiem nie posiadam wiedzy pisowni języka polskiego. Języka polskiego uczyła mnie matka z książeczki do nabożeństwa „Złoty ołtarzyk”, gdyż podówczas władze carskiej Rosji surowo  wzbraniały naukę języka polskiego. Szkół polskich także nie było.

     Urodziłem  się 7 sierpnia 1888 r. w majątku Lewinówka, powiatu Wilejskiego, gub.Wileńskiej. Od 1894 roku mój dziadek Wincenty Rożnowski często zabierał go do  siebie i opowiadał różne bajki, jako też    o powstaniu 1863 r. narodu polskiego przeciw carskiej Rosji, także o zesłankach na  Syberię i katorgę. Opowiadania te wryły się w mojej pamięci.

     Do tego doszły osobiste, pełne wrażeń i tragedii przeżycia, borykanie się z życiem materialnym, walka z caratem w czasie rewolucji w Rosji w latach 1917 -1918. Ponadto wojny 1914-1921 r. i  1939 - 1945 r. Przebieg tych wspomnień i przeżyć posłużyły do rozpoczęcia opisu o następującej treści:


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Pamiętnik Kajetana Rożnowskiego.

wtorek, 30 stycznia 2007 22:02

 Wstęp. Dziadek       Dziadek mój Kajetan Rożnowski  w 1960 roku, mając 72 lata rozpoczął  pisanie swoich wspomnień   i przeżyć. Pamiętnik ten jest bardzo interesujący.  Dziadek zawdzięczając niezwykle dobrej pamięci nie tylko opisuje historię rodziny, ale również jako wnikliwy obserwator życia ludzi i  stosunków międzyludzkich, w opisywanych czasach, przedstawia sytuację społeczno – polityczną oraz historyczną okresu  w którym żył  i działał. Był świadkiem wielu historycznych  zdarzeń w regionie Ziemi Wileńskiej. Osobiście spotykał  się  z gen. Rydzem - Śmigłym i marszałkiem Józefem Piłsudskim. Za uczestniczenie w zbrojnej walce    o odzyskanie niepodległości przez Polskę zostaje skazany przez sąd rosyjski na karę śmierci. Z wykonania wyroku w brawurowy sposób ucieka  z rosyjskiego  więzienia. W II Rzeczpospolitej dzięki  swoim patriotycznym postawom i  działalności na rzecz przyłączenia Ziemi Wileńskiej do Polski cieszy  się  dużym uznaniem  społecznym. Staje  się osobą publiczną. Zostaje  wybrany posłem  do Sejmu Ziemi Wileńskiej, a następnie burmistrzem miasta Podbrodzia. Ciekawymi epizodami ze  swojego życia, które opisuje niezwykle barwnie, a czasami mogą one nawet stanowić scenariusz filmowy, zdobytymi doświadczeniami i dramatycznymi przeżyciami mógłby podzielić  się z  wieloma ludźmi, którzy takiej autopsji do końca swojego życia nie mieli. Aby doznania te zainteresowani poznali, poczuwam się w  społecznym obowiązku wiernie treść pamiętnika mojego Dziadka upublicznić. Z uwagi na obowiązującą w bloogu procedurę dokonywania wpisów i nazywania rozdziałów,  ich tytuły ustalałem osobiście z uwzględnieniem wpisywanej treści przez autora pamiętnika.

      Publikowanie pamiętnika postanowiłem rozpocząć za pośrednictwem strony internetowej Blog - Wirtualna Polska. Będzie to trwało dosyć długo. Liczę więc na cierpliwość.

                                                                                 Bogdan Rożnowski


Podziel się
oceń
1
0

komentarze (9) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


piątek, 20 października 2017

Licznik odwiedzin:  72 253  

Kalendarz

« styczeń »
pn wt śr cz pt sb nd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

O mnie

O moim bloogu

Życie i walka na kresach Rzeczpospolitej.

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:


http://blogroku.pl/_d/zestaw4/zestaw4_19.jpg Zagłosuj na mnie w konkursie Wiadomości24.pl!@import url("http://www.moikrewni

Więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

Pytamy.pl